Dua Ezberlemenin En kolay Yolu

Soru
4.8/5 - (19 votes)

Selam arkadaşlar ben Allahın izniyle dıa ve sure ezberlemeye başladım. En kisa yoldan dua ezberlemenin en kolay yolu var mı? NE TAVSİYE edersiniz var mı öneriniz. Yeni yeni ezberlemeye başladım ama geçen okuduğumu ondan önce unuturuyorum. yani dün okuduysam sonra unuttuyıroum ne yapmam gerekir daha kalıcı öğrenmek icin tavsiyelerinizi ve cevaplarınzı merakla bekliyorumç simdiden.

Yanıtlananlar ( 6 )

  0
  2023-02-06T17:58:47+00:00

  Ezber yapmanın tek yolu sıkı fıkı çalışmaktır. ek olarak  sürekli ama sürekli tekrar yapmak. Zaten dua ezberlemenin en kolay yolundan ziyade normal ezberleme yöntemleri de aynıdır.  O halde dua ezberlemenin en kolay yollarını sana aşağıya bırakayımmm Bu bilgiler sadece dua ezberlemek için değil olabilecek diğer ezber şeyleri için de gerekli

  Dua ezberlemenin en kolay yolu

  1. Tekrarlama: Beynin bir bilgiyi kalıcı olarak kaydetmesi için, o bilgiyi defalarca tekrar etmek gerekir. Aynı bilgiyi günün farklı saatlerinde tekrar etmek daha da faydalı olabilir.
  2. Anlamlı Bağlantılar: Beynin bir bilgiye daha kolay ve kalıcı bir şekilde bağlanmasını sağlamak için, o bilginin anlamlı bir şekilde bağlanmasına çalışın. Örneğin, belirli bir konuda öğrendiğiniz bilgileri, hayatınızdaki diğer bilgilerle bağlantılandırabilirsiniz.
  3. Etkileşimli Çalışma: Bir bilgiyle etkileşimli bir şekilde çalışmak, o bilginin daha kolay ve kalıcı bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Örneğin, bir şeyi ezberlemek için onu söyleyebilir, yazabilir veya resimleyebilirsiniz.
  4. Keyifle Çalışma: Keyifle çalışmak, ezberleme işini daha da kolaylaştırır. Eğer bir konuda ilginiz varsa ve keyifle çalışırsanız, beyniniz daha kolay ve kalıcı bir şekilde o bilgiyi kaydedebilir.
  5. Uyku: Uyku, beynin bilgileri kalıcı olarak kaydetmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda uyku almanız, ezberleme işini daha da kolaylaştırabilir.

  Bu yolları uyguladığınızda, en iyi şekilde bir şeyi ezberlemeniz daha da kolaylaşacaktır. İsterseniz, bir konuda ezberlemek için bu yolları bir arada kullanabilirsiniz. Anahtar nokta, sürekli ve etkileşimli bir şekilde çalışmak ve keyifle çalışmaktır. Bu yolları kendin için uygulayabilirsin.
  Fakat unutma ki dua ezberlemenin en kolay yolu bunlardır.

  0
  2023-02-06T18:07:02+00:00

  Ezberlemek için en iyi yol, o şeyi tekrar tekrar çalışmak! Aynı şeyi defalarca yapmak, beynin o bilgiyi kalıcı olarak kaydetmesine yardımcı olur. Ayrıca, o bilginin anlamlı ve sıradışı bir şekilde bağlanması da yardımcı olabilir. Eğer mümkünse, o bilgiye ilgisi olan bir aktivite veya oyunla bağlamaya çalışabilirsin. Keyifle çalışırsan, ezberleme işi daha da kolaylaşır!

 1. A
  0
  2023-02-07T04:37:08+00:00

  Dua ezberlemenin en kolay yolu şu şekildedir:

  Akıl Sarayı

  • Ben kendime bir Hafıza Sarayı veya Akıl Sarayı yaratırım. Zihin Sarayı verilerinizi depoladığınız bir zihinsel konumdur. Daha hızlı ezberlemek için bazı hazırlık çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Hazırlık çalışmasının ilk adımı bir Akıl Sarayı inşa etmektir. En basit açıklaması evinizdeki mobilyaları numaralandırmaktır. Belki de bir odada 5. Mobilyanız zaten ezberlenmiş, bu yüzden bunu bir bahane olarak kullanmayın. Şimdi mantıklı bir sıralamayla numaralandırın. Size bu süreçte yol gösterecek bir video.

  Görsellere Dönüştür Hazırlık çalışmasının ikinci bölümü, ne ezberlemek istediğinizdir? Kartları veya numaraları ezberlerken hazırlık çalışması, kartlar ve numaralar için önceden belirlenmiş görsellere dönüştürmekti.

  Herhangi bir şeyi ezberlemek için onu bir görsele (akıl görseli hatırlar) dönüştürmeniz gerekir. Eğer bu önceden belirlenmiş görsellere dönüştürmezseniz, anında yapmanız gerekecek ve bu sizi oldukça yavaşlatacaktır.

  Bu bir diğer dil öğrenmeye benzer.

  Örneğin: 1, benim hafızamda 1 sayısına eşit değildir. Bunun yerine 1 = kalemdir çünkü 1 bir kalemi andırır. 2, 2’ye eşit değildir. Bunun yerine 2 = ördektir çünkü ördeklerin boynunun şekli 2’yi andırır.

  Ayrıca 52 kart için 52 görsel oluşturdum. Bu nedenle, kartı veya numarayı görürsem, o kart / numaraya ait bir görsel düşünmek için zaman kaybetmiyordum.

  Belki de kelime veya matematik formüllerini ezberlemek istiyorsunuz. Ne olursa olsun, onlar için görsellere dönüştürün. Burada numaraları görsellere dönüştürmek için yaptığım bir video var.

  • HAFIZANA GÜVEN! Düşündüğünden daha hızlı yapabilirsin. 2009 yılında bir iskambil destesi 3 dakikada ezberliyordum. 24 saniyede yapabildiği için Şimdiki Dünya Bellek Şampiyonu Ben Pridmore, “Düşündüğünden daha hızlı git. Hafızana güven” dedi. Çok fazla insan hafızalarına güvenmiyorlar ve bilgileri aşırı düşünerek yavaşlarlar, oysa daha hızlı gidebilirler. HAFIZANA GÜVEN! Ben’i röportaj ettim ve bu konuda konuştu. Dünya Bellek Şampiyonu. Onun açıklamasını dinlemenizi tavsiye ederim.

  İyi beslenme ve egzersiz. Eğer düzensiz besleniyorsan, egzersiz yapmıyorsan, yeterli uyku almıyorsan ve aşırı alkol tüketiyorsan, vücudun yavaş olmayacak, beynin de yavaş olacak. Beynin hızlı çalışması için sağlıklı olmasını sağlaman gerekir. Kendine konuşma. “Ben çok yaşlıyım.” “Beynim yavaş çalışıyor.” “Ben o konuda iyi değilim.” vs. şeklinde mazeret yapma. Bunun yerine mazeret yerinin olmamasını ve daha iyi olmak için çalışmanızı sağla.

  Örneğin, 2 = ördek olarak seçtiysen, hayatındaki her #2 için bu görseli kullan. “Kazanan” kelimesi için bir “trophy” (madalya) belirlediysen, her seferinde bu kelime için bu görseli kullan.

  • Pratik yap. Çalış. Akıl Sarayını inşa et ve sonra çalış. (Şiir, spor istatistikleri, tarih, vb.) ilgini çeken bir şey seç ve ezberlemeyi çalış. Bu süreçte kelimelere görsel imajlar oluşmaya başlayacaksın ve sonra bu imajları gelecekte bu kelimeler için kullanacaksın.

  Dua ezberlemenin en kolay yolu diye bir şey yoktur. En kolay hızlı ezberleme yöntemleri vardır.

 2. Sadece dua değil, farklı şeyleri de ezberlemek için aynı yöntemleri kullanabilirsin Çünkü bir şeyi ezberleme yöntemleri genelde aynıdır. Yani oku, düşün ve tekrar et diye ilerleri. üstte cevap yazan arkadaşlar sağolsunlar bunu gayet açık belirtmişler. Ben de derli toplu bir şekilde sana cevap vereyim.

  Dua Ezberlemenin En Kolay Yolu

  Dua ezberlemenin en kolay yolu ilk olarak kendin okuyacaksın ezberlemek istediğin sureyi, sonra bu okumayı kaydediceksin. Yani dua ezberlemek için hem sürekli tekrar yapıcakjsın hem de bi ses kaydedicisi ile dinleyceksin. Hem bi de ayet ayet ezberlersen çok daha iyi ezberlersin. Ayetler kısa ise paragraf paragraf ezberleyebilirsin. öyle de çok daha rahat olur. İnşallah kısa sürede ezberlersin. Unutma, süürekli tekrar yapman senin için doğru olur. 😉

 3. R
  0
  2023-02-19T11:39:44+00:00

  Meraba

  Dua ezberlemenin kolay yolları arasın da arapça metni görsel olarak görmen lazım. Eğer yazabiliyorsan, mutlaka yazmaya da bak. Çünkü yazdığın zaman çok daha hızlı ezberleme yaparsın. Dua ezberlemek aslında zor bir şey değil. Hatta bir şeyler ezberlemek zor bir şey değil fakat günlük hayatımız çok yoğun olduğu için biz ezber yapamıyoruz bildiğin gibi. sabah kalkıyorsun eğer okula veya işe gidiyorsan üstelik toplu taşımaya bniyorsan ve yola bakıyorsan geçmiş olsnun simdiden. çünkü
  araba plakasına baktığın her aracı beynin kaydediyor 🙁

  Yediklerin bile bir şeyleri ezberlemene yardımcı olabilir. aslında yardımcı olmaz fakat dua ezberlemenin en kolay yolu olarak ceviz ye b12 tüket ve bolca tekrar yap.

  Sağda solda hızlı sure ezberleme teknikleri veya 90 saniyede ezberleme teknikleri yöntemi sunuyorlar. ne kadar işe yarar bilemem. Ama bazı önerilerim var. Bu hızlı sure ezberleme tekniklerini deneyebilirsin.

  Dua ezberlemenin en kolay yolu

  Dua ezberleme konusunda sana bazı önerilerim var. İlk olarakdua metnini bir kağıda ya da ekrana yazmanı öneririm. Bu sayede sözleri daha iyi görselleyebilirsin. Metni daha küçük parçalara bölerek ezberlemen de işe yarayabilir. Bu sayede, kelimeleri daha kolay hatırlayabilirsin.
  Ayrıca dua metnini yüksek sesle okumanı da öneririm. Bu şekilde kelimeleri daha iyi duyarsın ve hatırlaman kolaylaşır. Ayrıca, dua metnini bir müzik parçası gibi düşünerek melodiyi kullanarak ezberlemeyi deneyebilirsin. Bu da kelimeleri daha kolay hatırlamanı sağlayabilir. Dua metnini bir arkadaşına okuman da işe yarayabilir. Birlikte okuyarak hem hatırlaman kolaylaşır hem de eğlenceli vakit geçirirsiniz. Son olarak, dua metnini sık sık tekrar etmenin önemini unutmamalısın. Sürekli tekrar ederek hatırlaman daha da güçlenecektir. Umarım bu öneriler işine yarar!

  Hızlı Sure Ezberleme Teknikleri

  • İlk olarak, sureyi okumak için uygun bir zaman ve ortam seçmeni öneririm. Bu şekilde dikkatini toplayabilirsin ve rahat bir ortamda ezberleme sürecine başlayabilirsin.
  • Sureyi ezberlemek için birkaç kez okumanı öneririm. Bu sayede, surenin yapısı ve içeriği hakkında fikir sahibi olabilirsin. Sureyi daha iyi anlamak için de tercümesini okuyabilirsin.
  • Sureyi küçük parçalara bölerek ezberlemek de işe yarayabilir. Sureyi cümleler halinde, ayetler halinde veya birkaç kelime halinde bölebilirsin. Parçaları tekrar tekrar okuyarak, ezberlemen kolaylaşacaktır.
  • Sureyi yüksek sesle okumak, kelimeleri daha iyi hatırlamanı sağlayabilir. Ayrıca, sureyi tekrarlayarak da hatırlamanı kolaylaştırabilirsin. Sureyi sürekli olarak tekrar etmek, hatırlamanı daha da güçlendirecektir.
  • Bir diğer teknik de sureyi bir şarkı gibi düşünmek ve melodiyi kullanarak ezberlemektir. Bu teknik, sözleri hatırlamanı kolaylaştırabilir.
  • Son olarak, sureyi öğrenmek için kendine belli bir zaman hedefi koyabilirsin. Örneğin, her gün belirli bir süre sureyi tekrar edebilirsin. Bu sayede, sureyi kısa bir sürede ezberleyebilirsin.

  Bak 90 saniyede ezbereleme teknikleri arasında olan şarkı gibi söyleme işe yarayabilir. Çünkü dua ezberlemenin en kolay yolunu arıyorsan, mutlaka bşeyler denemelisin zaten. Çünkü ssen ezberliyorsun, bir başkası değil. bu teknikler işine yarar umarım………….. 💞💞💞💞💞

 4. M
  0
  2023-02-28T04:51:52+00:00

  dua ezberlemenin en kolay yolu tabiki de tekrar etmektir. Zaten eğer internette biraz araştırma yaptıysan  Hızlı sure EZBERLEME Teknikleri arasında da en fazla vurguladıkları şey tekrardır. Kolay Dua Ezberleme Programı arasından benim önerim dinleme ve yazımadır. Hemen ezberlemeye çalışmayın yoksa unutursun veya bazı ayetleri unutursun.

  Dua ve surelerin ezberlenmesi, sürekli tekrar ve pratik yapmayı gerektirir. En kısa yoldan ezberlemenin en kolay yolu, kısa parçalar halinde ezberlemektir. Yani, önce kısa bir dua veya sureyi ezberleyin ve sonra diğerlerine geçin. Bir parçayı ezberlemek için yeterince tekrar ettiğinizden emin olun, daha sonra diğerine geçin. Ayrıca, her bir parçayı tekrarlamak için belirli bir zaman ayırın. Bu, öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

  Ayrıca, ezberlemeyi daha kalıcı hale getirmek için, dua veya sureleri sık sık tekrar etmen gerekiyor. Bu, onları unutmanızı önleyecektir. Ayrıca, ezberlemeye çalışırken, öğrenmek istediğin duanın veya surenin anlamını da anlamaya çalış. Bu, ezberlemenin yanı sıra, duanın veya surenin anlamını da anlamanı sağlar.

  Son olarak, sabırlı olun ve acele etmeyin. Herkesin öğrenme hızı farklıdır ve sürekli tekrar yaparak ezberlemenin daha kolay hale gelecektir. Başarılar dilerim!

cevap bırak

Seç

Choose from here the video type.

Put here the video id : https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: 'sdUUx5FdySs'.

İnsan olduğunu doğrula Doğrulamayı değiştirmek için resme tıklayın.

anonim (gizli) olarak cevaplarsınız

Cevap vererek, Hizmet Şartları'nı kabul etmiş olursunuz.