Kısa bir şekilde Marksizm nedir açıklar mısınız

Soru
Yıldız ver

Ya bu Marksizm nedir abi? Her önüne gelenden bilgi almaya çalışıyorum ama çok anlamsız anlatıyorlar. Ben Marksizm nedir öğrenmek istiyorum, gidip bana Karl marx İn hayatını anlatıyorlar. Kısaca bana Marksizmi açıklar mısınız?

Yanıtlananlar ( 2 )

 1. Marksizm, Karl Marx tarafından kurulmuş bir sosyal düşünce. Temel olarak, insanların üretim araçlarının kontrolünü ele almaları gerektiğini söyler. Bu, işçi sınıfının öncülüğüyle kapitalist sistemi yıkarak ve üretim araçlarının kontrolünü ele almaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, sosyal sınıflar arasındaki çatışmayı, işçi sınıfının zengin sınıflar tarafından sömürülmesi nedeniyle, önemli bir rol oynayan bir faktör olarak görür.

  Sonunda, sınıfsız bir toplumda yaşayabileceğimiz bir komünist toplum oluşmasını öngörür. Ama unutma ki Marksizm sadece bir teori ve yıllar içinde birçok farklı yorum ve uygulama almıştır. Aynı zamanda sadece bir politik düşünce değil, ekonomi teorisi ve sosyal analiz yöntemi olarak da kullanılabilir

  Bu kadar işte o kadar da karışık değil bu Marksizm nedir konusu

 2. M
  2023-01-17T07:19:46+00:00

  Şöyle basit bir şekilde anlatayım, sonra teşekkür edersin 😅😅🥰

  Marksizm, üretim araçlarının (fabrikalar, makine, toprak vb) ve işçilerin özelleştirilmesi yoluyla kapitalist sistemi eleştiren bir sosyal teori ve ekonomi sistemidir.

  Marksizm, kapitalist sistemin işçileri sömürmesine ve zenginleri zenginleştirmesine son vermek için işçi sınıfının devrim yapmasını önerir.😚

  Marksistler, üretim araçlarının kamusal hale getirilmesiyle ve işçilerin üretim sürecine katılmalarıyla daha adil bir toplum oluşacağına inanırlar.

cevap bırak

Seç

Choose from here the video type.

Put here the video id : https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: 'sdUUx5FdySs'.

İnsan olduğunu doğrula Doğrulamayı değiştirmek için resme tıklayın.

anonim (gizli) olarak cevaplarsınız

Cevap vererek, Hizmet Şartları'nı kabul etmiş olursunuz.