Merhumun ruhu için el fatiha nasıl okunur?

Soru
5/5 - (4 votes)

bilindiği gibi cenazelerde Merhumun ruhu için el fatiha diye dua okunur. Bu dua nasıl okunur en bilindik haliyle? ben bilmiyprum dua okumayı ve nasıl okuyacağımı bilmiyorum. Hem ben duayı okusam yanlış olsa gunah alır mıyım cunku bilmiyorum ben dua okumayı. sormak istediğim şey Merhumun ruhu için el fatiha nasıl okunur?

Yanıtlananlar ( 2 )

  0
  2023-02-19T19:19:29+00:00

  Merhumun ruhu için el fatiha duası cümle içerisin de bile dediğin gibi FATİHA duasıdır. Bu artık normal olarak bir gelenek haline bile gelmiştir. Yani tv’de birisi Allah rızası için el fatiha dediği zaman, ekran başında olanlar bile fatiha duasını okur. O halde Merhumun ruhu için el fatiha duasını sana anlatayım.

  Merhumun ruhu için el fatiha

  El-Fatiha, İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran’ın ilk suresidir ve Müslümanlar tarafından sık sık okunur. El-Fatiha, bir kişinin ölen birinin ruhu için okunabilir ve bu, İslam dininde yaygın bir uygulamadır.

  El-Fatiha duası şöyledir:

  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ

  Anlamı:

  “Allah’ın adıyla, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamdolsun. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun. O, merhamet edendir, bağışlayandır. O, Din Günü’nün sahibidir. Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola ile, kendilerine lütufta bulunduğun kimselerin yoluna ilet. Gazaba uğramışların ve sapıkların yoluna değil.”

  Bu dua, genellikle ölen kişinin ruhunu yatıştırmak ve Allah’tan merhamet ve bağışlama talep etmek amacıyla okunur. Bir de bu merhumun ruhu için el fatiha duası haricin de bir de el-fatiha suresi ne için okunur diye soru sorarlar. Yazmışken bunu da cevaplayayaım.

  el-Fatiha suresi ne için okunur?

  El-Fatiha, İslam’ın kutsal kitabı olan Kuran’ın ilk suresidir ve Müslümanlar tarafından sık sık okunur. El-Fatiha, namaz gibi birçok İslami ritüelde, özellikle de her rekatta bir kere okunan Farz namazlarda okunur. El-Fatiha aynı zamanda Müslümanların ölülere yaptığı duada da sıkça okunur.

  El-Fatiha, İslam’ın en önemli dualarından biridir ve Müslümanların Allah’a hamd etmek, ondan yardım ve doğru yola yönlendirilme istemek için kullandıkları bir duadır. İslam dininde, El-Fatiha, Kuran’da geçen diğer dualar gibi önemli bir yere sahiptir ve Müslümanların ibadetlerinde sıkça kullanılan bir duadır.

  Ayrıca El-Fatiha, İslam dininde “Ummu’l-Kitab” (Kuran’ın anası) olarak da bilinir ve diğer tüm surelerin özünü ve özetini içerir. Bu nedenle, El-Fatiha, Kuran’ın özünü anlamak isteyenler tarafından da sık sık okunur.

  Umarım merhumun ruhu içinn el fatiha soruna kapsamlı bir cevap vermişimdir…

   

  En iyi cevaplar
  0
  2023-02-20T07:12:05+00:00

  merhumun ruhu için el fatiha derken bir şey anlamadım 😅😅

  Üstte ki kullanıcı güzelce anlatmış cenazede okunan duaları 🙏🙏 ve nasıl olunacağına dair. Acaba başka bir şey mi söylüyorsun?

  El-fatiha adı üstünde fatiha suresidir. İnternette bir sürü kaynak var. Eğer dua bilmiyorsan okuduğun zaman başına taş yağmaz. Demişsin ya bilmiyorum ben yine de bir şeyler okusam bişey olur mu diye. Ne olabilir ki :)))

cevap bırak