Süper Bilgisayar Nedir? Ne işe Yarıyor

Soru
Yıldız ver

Teknoloji yenileniyor ve bu süper bilgisayar gibi bir şeyi başımıza kaktılar. Süper bilgisayar nedir peki? Quantum bilgisayar gibi sunuculara sahip olanlar mı süper bilgisayar oluyor? Ya da bu büyük olan yani son ekran kartları falan yüksek güce sahip olanlar mı süper bilgisayar mı oluyor? uffff kafam bi milyon :/:(((()))):):):):): 🙂 :/

Yanıtlananlar ( 6 )

 1. Super bilgisayar, çok güçlü bir bilgisayardır. İşlem hızı ve bellek kapasitesi çok yüksektir. Bu nedenle, çok zorlu ve büyük matematiksel problemleri çözebilir veya çok fazla veriyi işleyebilir. Örneğin, hava durumunun tahmini, uzay araştırması veya genom çalışmaları gibi uygulamalar için kullanılabilir. Özellikle, yapay zeka, makine öğrenimi ve veri analitik gibi alanlarda çok popüler.

 2. 2023-01-17T20:38:15+00:00

  Bu bilgisatyarlar olabilecek çok güçlü bir bilgisayardır. İşlem hızı ve bellek kapasitesi çok yüksek, öyle ki bazen kendine “Ben en iyi bilgisayarım” diye yazı yazabilir. Bu nedenle, çok zorlu ve büyük matematiksel problemleri çözebilir veya çok fazla veriyi işleyebilir. Örneğin, hava durumunun tahmini, uzay araştırması veya genom çalışmaları gibi uygulamalar için kullanılabilir. Özellikle, yapay zeka, makine öğrenimi ve veri analitik gibi alanlarda çok popüler, hatta kendine “Ben zeki bilgisayarım” diyebilir.

  Bu yüzden süper bilgisayar deniliyor bu makinalara

 3. M
  2023-01-17T20:46:02+00:00

  aga bunlar cok gücül bir masinedir. İşlem hızi ve bellek kapasitesi çok yüksek, öyle ki bazen kendine Ben en iyii robotum” diye yazı yazabilir. Bu nedenle, çok zorlu ve büyük matematiksel problemleri çözübile veya çok fazla veriyi işleyebilr. Özellikle, yapay zeka, makine öğrenimi ve veri analitik gibi alanlarda çok popüler, hatta kendine “Ben zekii robotum” diyebilir. Bu güçlü makine için, işlemcisi ve GPU’su çok güçlüdür. Ayrıca, bellek kapasitesi ve depolama alanı da çok yüksektir. Süper bilgisayar quantum bilgisayarlar değildir. Quantum çok başka

  Güçlü bir GPU, bilgisayarın grafik işlemlerini hızlı bir şekilde yapmasına olanak tanır. Örneğin, oyunlar veya 3D animasyonlar gibi görsel içeriklerin oluşturulması veya işlenmesi için çok önemlidir. Güçlü bir CPU ise, bilgisayarın tüm işlemleri yapmasına olanak tanır. Örneğin, veri işleme, hesaplama veya internet tarama gibi işlemler için çok önemlidir. Bu nedenle, güçlü bir GPU ve CPU birlikte çalıştığında, bilgisayar çok yüksek performans sağlar ve çok fazla işlemi hızlı bir şekilde yapabilir.

  Quantum bilgisayar, tuhaf bir şeydir. Normal bilgisayarların aksine, kuantum bilgisayarlar kuantum mekaniği yasalarını kullanır. Bu nedenle, normal bilgisayarlarda çözülemeyen problemleri çözebilir. Örneğin, şifreleme veya veri sıkıştırma gibi uygulamalar için kullanılabilir. Ancak, unutma ki, kuantum bilgisayarlar oldukça tuhaf ve karışık makinelere sahip, yapacakları işlemleri anlamak bile zor olabiliyor. Hatta bazen kendilerine “Ben kuantum bilgisayarım” diyebilirler.

  Bu yardımcı olur dimi 🙂

  En iyi cevaplar
 4. Daha detaylı bilgi verim, ama öncesine de profil fotoğrafına kalp koydum 💞💞💝💓

   

  Burada bazı iyi cevap var ancak özü kaçırıyorlar. Kelime oyunu amaçlandı: temel sebep nükleer silahlar. Modern bilgisayarlar başlangıçta askeri amaçlar için yaratılmıştır. Colossus, Alman kodlarını çözmek için kullanılmıştı ancak İkinci Dünya Savaşı sonrası daha büyük bir sorun vardı: nükleer süper silahlar yapmak. İkinci Dünya Savaşı sona erdirmek için kullanılan atom fisyon bombaları yeterli güçlü değildi. Fizikçiler daha güçlü bir nükleer reaksiyon olan nükleer füzyonun var olduğunu biliyorlardı. Bu nedenle bir füzyon silahı yapmak (ve hatta onun yaşayabilirliğini kanıtlamak) için hesaplamalar yapmak için tablolama makinesi olarak bilinen bilgisayarlar kullanılmıştır. Johnny von Neumann tarafından yapılan IAS makinesi ve onun benzeri JOHNNIAC, birçok projede kullanılmıştır ancak parayı ve ilk işleri sağlayan hidrojen termonükleer savaş başlığıdır.

  Hala aynı nedenle bu tür makinelere ihtiyacımız var. Önceleri nükleer silahı test etmek için atmosferde patlatırdık ancak şimdi bir nükleer silahı patlatmanın sonucunu belirlemek için simülasyon çalıştırıyoruz. Bu simülasyonlar muazzam bilgi işlem gücü gerektirir ve bu nedenle süper hesaplama alanında sürekli büyümeye zorlar. Yeni bir sorunumuz var, biz (belki) yeni nükleer silahlar

  geliştirmiyoruz ancak mevcut nükleer savaş başlıklarının nasıl tepki vereceğini izlemek zorundayız. Bu nedenle (şimdilik) nükleer silahların güvenliği ve uygulanabilirliği otuz yıldır tamamen dijital olarak izlenmektedir. “Çekirdek” dediğimde, gelişimi zorlayan işi kastediyorum Diğerlerinin de belirttiğini

   

   

 5. S
  2023-01-18T13:55:46+00:00

  Süper bilgisayarlarla yapabileceğimiz şeyler gerçekten sonsuz! Bu listede ancak birkaçını sıralayacağım ama garanti ediyorum ki eğlenceli olacak.

  • Aerodinamik simülasyonları (arabalar, uçaklar, uzay araçları tasarımı için, genellikle enerji verimliliği ve hız açısından)
  • Akışkanlar dinamiği (nasıl uçar Yusufçuklar, nasıl akar lavaboda su, nasıl zorlanır sıcak gazlı bir jet, petrol nasıl akar Dünya yüzeyinin derinliklerinde, nasıl akar damarlarımızdaki kan)
  • Parçacık fiziği (LHC dedektörlerinden gelen exabyte’larca veriyi işleyin, bir yıl süren QCD hesaplamalarını çalıştırın çekirdeğin temel bileşenlerini simüle etmek için, diğer yüksek enerji fenomenleri)

   

  • Kuantum sistemleri ve moleküler dinamikler (ilaç keşfi, kanser ve hastalık araştırmaları için protein katlanması, kuantum bilgisayarların simülasyonudur.

  İşte bunlara süper bilgisayarın bize kattıklsrıdır

cevap bırak

Seç

Choose from here the video type.

Put here the video id : https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: 'sdUUx5FdySs'.

İnsan olduğunu doğrula Doğrulamayı değiştirmek için resme tıklayın.

anonim (gizli) olarak cevaplarsınız

Cevap vererek, Hizmet Şartları'nı kabul etmiş olursunuz.